mobile

Wakeboard. Ekstremalna przygoda na wodzie

wakeboard
2018-10-31

Wakeboard to ewolucja w czystej formie. Ten ekstremalny sport wodny powstał z potrzeby zmiany. Szybciej, wyżej, dalej – te trzy hasła najlepiej opisują wakeboard i jego ideologię. Jeśli jesteś miłośnikiem snowboardu albo surfingu zakochasz się w wakeboardzie od razu. Najlepsze emocje zapewni motorówka do wakeboardu MasterCraft. Co jeszcze musisz wziąć na pokład?

Geneza wakeboardu

Ewolucja wakeboardu do obecnej postaci trwała prawie 30 lat. Jak wiele pięknych historii, tak i ta zaczęła się od miłości. Uczucie, jakim surferzy darzyli wodę, fale oraz nowe doznania przekuły się w chęć doświadczenia tego samego, ale nieco inaczej.

W 1985 roku Tony Finn, wywodzący się z San Diego surfer, wymyślił nowy rodzaj deski. Wzorując się na nartach wodnych i klasycznej desce surfingowej zbudował skurfer – czyli krótką deskę przeznaczoną do pływania za łodzią. Tym samym dał podwaliny pod wakeboard w obecnej postaci.

Pierwsze skurfery były prymitywnymi konstrukcjami.  Brak wiązań utrudniał swobodne poruszanie się na wodzie. Wynalezienie i zastosowanie mocowań znacznie ulepszyło doznania nie tylko tej nowo rodzącej się dyscypliny,  ale również wielu sportów wodnych opartych na balansowaniu ciałem.

Z biegiem lat skurfing stawał się coraz popularniejszy. Nie mniej co chwile napotykał kolejne przeszkody – głownie technologiczne. Wąska deska i duże prędkości wymagały wysokich umiejętności i siły fizycznej, co przeszkadzało w promocji sportu na szeroką skalę. Rozwiązanie przyszło wraz z dużymi pieniędzmi. Na początku lat 90-tych skurferami zainteresował się potentat sportów wodnych Herb O’Brien, który zmodyfikował początkowy projekt i wprowadził do konstrukcji nowoczesne materiały. Tym samym narodził się wakeboard jaki znamy dziś.

Kolejne lata przyniosły wiele zmian w konstrukcji, nowe rodzaje i modele desek oraz wiązań czy zwiększenie wytrzymałości i zmniejszenie wagi materiałów wykorzystywanych przy produkcji. Teraz wakeboardu może spróbować każdy. 

Na czym polega wakeboard?

Wakeboard w kilku słowach to pływanie za łodzią na desce. Trzymasz się liny przyczepionej do motorówki, a sam za pomocą odpowiednich butów/wiązań jesteś połączony z deską przypominającą tą snowboardową.

Szybkość uzależniona jest od Twoich umiejętności, poziomu zaawansowania. Przeważnie płyniesz z prędkością 28-37km/h.

Szybki kurs wakeboardu

motorówki do wakeboarduPierwszą rzeczą, która musisz ustalić jeszcze przed wejściem na deskę jest to, na której nodze opierasz ciężar ciała. Pomoże w tym prosty test. Popchnięcie kolegi lub bieg z zatrzymaniem się pokaże, której nodze Twoje ciało ufa bardziej.

Ustaw deskę prostopadle do łódki. Leżąc w wodzie ugnij kolana do klatki piersiowej, wyprostowane luźne ręce z drążkiem trzymaj między kolanami. Jak linka zacznie się napinać i wyciągać Cię z wody zepnij całe ciało i spróbuj w kuckach wejść ciężarem ciała na deskę. Jak wejdziesz na wodę, powoli wstawaj z kucków, obracając deskę z noga przewodnią do przodu.

Rozluźnij się, nie przyciągaj rąk do ciała, nogi lekko ugięte, biodra delikatnie wyprostuj w kierunku drążka - w końcu to zabawa. Stawanie na sztywno i z wyprostowaną sylwetką to gwarancja upadku. Najlepsza pozycja podczas jazdy na wakeboardzie to oparcie ciężaru na tyle deski. Decha uniesiona kilka stopni do góry uchroni Cię od upadku, kiedy ruszy motorówka. Pływasz w końcu na falach a nie pod nimi.

Na początek najlepsza będzie lina o długości między 16-18 m. Za krótka nie jest za dobra. Poznaj swoje ciało i deskę, poczuj flow, a przejście do trików nie będzie stanowić problemu!

Motorówka do wakeboardu i co jeszcze? Kilka słów o sprzęcie.

Do uprawiania tego sportu nie potrzeba wiele.  Szkoła wakeboardu to dobra opcja na start. Wyposaży Cię we wszystko co potrzebujesz – od deski przez piankę, aż po motorówkę. Jeśli jednak wiesz, że zakochałeś się w wakeboardzie od pierwszego wejrzenia warto zainwestować we własny sprzęt.

Motorówka do wakeboardu

Jakkolwiek byś się starał nie poznasz pełnych możliwości tego sportu bez motorówki do wakeboardu. Dedykowane do tego sportu łodzie jak MasterCraft posiadają szereg systemów pozwalających na wiele udogodnień zaczynając od systemu generowania fal czy poruszania się ze stałą prędkością, a kończąc na świetnych systemach nagłaśniających.

Deska

Zaczynać powinieneś od deski bez finów – dzięki temu szybciej opanujesz podstawy i będziesz mógł przejść do jeszcze lepszej zabawy. Finy potrzebne są do łapania krawędzi do skoku z fali. Profil Rocker zapewni zwrotność i ułatwi balans ciała. Nierzadko ten typ profilu wybierają również profesjonaliści, którym zależy bardziej na jakości i technice niż na szybkości.

Wiązania

Wakeboard daje możliwość zastosowania wielu systemów wiązań. Łatwe w regulacji i odpowiednie dla początkujących są opaski na rzep i to od nich powinieneś zacząć przygodę.

Lina

Lina do wakeboardu to połączenie między Tobą a motorówką. Standardowa długość to 16-18 m.

Pianka

Grubość pianki zależy od warunków, w których pływasz. Ma zapewnić Ci izolację termiczną, ale nie ograniczać ruchów.

MasterCraft – najlepsze motorówki do wakeboardu

Wakeboard to ekstremalny sport wodny, dlatego jeśli cenisz sobie emocje na najwyższym poziomie przyda się również najlepsza motorówka do wakeboardu. Łodzie MasterCraft, w przeciwieństwie do wyciągów czy konkurencyjnych marek, gwarantują niepowtarzalne wrażenia i najwyższą jakość doznań. Szczególny wpływ mają na to potężne i ekonomiczne silniki Ilmor, systemy do tworzenia fali, balasty. Całość wrażeń podkręci muzyka płynąca ze świetnej klasy nagłośnienia marki Klipsh. Motorówki do wakeboardu Mastercraft to zupełnie nowy poziom rozrywki!

wakeboarding co to

w górę